Wielkimi krokami zbliża się letni czas, a Ty nie masz pojęcia gdzie dokładnie w tym roku pojechać na wakacje? Kochasz morze, a morze bałtyckie Ci się znudziło? Tęsknisz strasznie za cudownymi krajobrazami? A może chcesz kąpać się w morzu z pięknym widokiem na góry? Chcesz poznać jakaś inną kulturę i nowe obyczaje? Właśnie mamy dla Ciebie idealną propozycję- Chorwacja.

Chorwacja leży na granicy środkowej europy i Europy Południowej, położona nad morzem Adriatyckim, pozwalająca na wymarzony odpoczynek na upragnionych i długo wyczekiwanych wczasach.

Słoneczne plaże, czysta woda, wysoka temperatura powietrza, brak ciepłych ubrań w swoich walizkach- to o tym właściwie każdy marzy podczas wakacji. Nieważne czy wybierzesz Szybernik, Dubrownik czy piękny Zagrzeb- wszystkie turystyczne miejscowości posiadają coś znakomitego do zaoferowania! Co interesujące, śląskie województwo z tym przepięknym państwem dzieli tylko ok. 900 km, zatem fajnie jest pojechać samochodem do Chorwacji – dojazd zajmie nam odrobinę więcej niż dojazd nad Morze Bałtyckie (z województwa śląskiego, małopolskiego).

Zależnie od doboru trasy możesz w czasie jazdy zwiedzić: Czechy, Austrię, Słowenię bądź Słowację oraz Węgry i tym samym wzbogacić swoje zasoby kulturowe. Odpoczywając zatem na wakacjach, z superowym krajobrazem tuż obok, możesz po szosie zwiedzić mnóstwo intrygujących miejsc.

Natomiast, jeśli wybierzesz przejazd samochodem do Chorwacji należy przyswoić kilka informacji, które mogą być potrzebne.

Pamiętaj o winietach! Niezależnie czy będziesz przejeżdżał przez Czechy, Austrię, Słowenię czy też poprzez Słowację oraz Węgry- na każdej trasie absolutnie nie ominie Cię zakup potrzebnych winiet. Winiety możesz kupić na granicy, tanksztelach, oraz w oddziałach PZM na terenie RP (tu jednak będzie doliczona prowizja). Musisz pamiętać, iż płacąc na granicy zwykłą kartą płatniczą dojdą tak zwane kozty przewalutowania. Przy przejściu granicznym Słowenia-Chorwacja niezbędne będzie okazanie dowodu osobistego bądź paszportu- Chorwacja nie jest bowiem w strefie Shengen. Jeżeli zamierzasz wybrać się do pięknego Dubrownika weź paszport- wymagany będzie przejazd przez Bośnię i Hercegowinę, paszport uchroni Cię od nieprzyjemnych niespodzianek.

Koniecznie pamiętaj o dokładnym przeglądzie technicznym swojego pojazdu, zdołasz uniknąć poprzez to niepotrzebnych nerwów czy wizyt u mechanika w czasie wczasów. Dobrze jest też zaopatrzyć się dodatkowe ubezpieczenie- by nic Cię podczas podróży nie zaskoczyło. Opcja dostania zastępczego pojazdu jest naprawdę kusząca! Weź pod uwagę, że obowiązkowo podróż musi być pod każdym względem bezpieczna- zarówna dla Ciebie, dla Twoich bliskich, przyjaciół. Przecież po to wybieramy się na urlop, ażeby odpocząć, wyluzować się, spędzić mile czas, zgodzicie się? Jeśli jednakże braknie Ci benzyny bez problemu uzupełnisz zapasy na stacjach benzynowych umieszczonych przy autostradach w atrakcyjnych cenach.

Wpis powstał przy współpracy z travel-time.pl