Nadchodzi okres letni, a Ty nie wiesz dokąd w tym roku wybrać się na urlop? Kochasz morze, a polskie wybrzeże Ci się znudziło? Bardzo tęsknisz za niesamowitymi krajobrazami? A może pragniesz szaleć w morzu z cudownymi widokami na góry? Chcesz poznać inną kulturę a także obyczaje? Już teraz mamy dla Ciebie znakomitą propozycję na urlop- Chorwacja.

Chorwacja leży na granicy środkowej europy oraz Europy Południowej, położona nad Adriatykiem, pozwalająca na cudowny urlop na wytęsknionych i bardzo długo wyczekiwanych wczasach.

Piękne plaże, czysta woda, wysoka temperatura powietrza, totalny brak ciepłych ubrań w swoich walizkach- właśnie o tym właściwie każdy marzy w czasie wakacji. Nieważne czy zdecydujesz się na Dubrovnik, Szybernik czy cudowny Zagrzeb- wszystkie turystyczne miasteczka mają coś ciekawego do zaoferowania! Co interesujące, śląskie województwo z tym przepięknym krajem dzieli wyłącznie około dziewięćset kilometrów, dlatego fajnie jest pojechać samochodem do Chorwacji – dojazd zajmie nam ciut więcej niż dojazd nad Morze Bałtyckie (z województwa śląskiego, małopolskiego).

Zależnie od doboru trasy możesz w czasie jazdy zobaczyć: Słowację, Austrię, Czechy, Słowenię a oprócz tego Węgry i tym samym wzbogacić swe zasoby kulturowe. Odpoczywając zatem na wakacjach, z świetnym krajobrazem tuż obok, możesz po szosie odwiedzić całe mnóstwo intrygujących miejsc.

Natomiast, jeśli decydujesz się na dojazd autem do malowniczej Chorwacji musisz przyswoić parę cennych treści, które okazać się mogą potrzebne.

Musisz pamiętać o winietach! Niezależnie czy jedziesz przez Czechy, Austrię, Słowenię lub przez Słowację oraz Węgry- na każdej trasie absolutnie nie ominie Cię kupienie winiet. Winiety możesz zakupić na przejściach granicznych, stacjach benzynowych, a także w oddziałach PZM na terenie RP (tu natomiast zostanie doliczona prowizja). Musisz pamiętać, iż płacąc na granicy zwykłą kartą dojdą do kwoty tak zwane kozty przewalutowania. Przy przejściu granicznym Słowenia-Chorwacja obowiązkowe będzie pokazanie paszportu albo dowodu osobistego- Chorwacja nie należy do strefy Shengen. Jeśli planujesz wybrać się do miasta Dubrownik zabierz paszport- niezbędny będzie przejazd przez Bośnię oraz Hercegowinę, paszport uchroni Cię od wszystkich przykrych sytuacji.

Musisz pamiętać o dokładnym przeglądzie technicznym własnego samochodu, będziesz mógł uniknąć poprzez to wielu nerwów bądź wizyt u mechanika w czasie wypoczynku. Wspaniale jest także wykupić dodatkowe ubezpieczenie- by nic Cię w długiej trasie nie zaskoczyło. Opcja zastępczego samochodu jest de facto kusząca! Weź pod uwagę, że przede wszystkim cała podróż powinna być bezpieczna- dla Ciebie, dla Twojej rodziny, znajomych. Przecież właśnie po to wybieramy się na urlop, by odpocząć, wyluzować się, spędzić mile czas, zgodzicie się? Jeżeli jednakże braknie Ci benzyny bez problemu zatankujesz na stacjach benzynowych które znajdują się przy autostradach w rozsądnych cenach.

Źródło: travel-time.pl