Obowiązkowo musimy zdawać sobie sprawę, iż układanie kostki brukowej jest procesem który rozłożony jest na dużo bardzo istotnych etapów. Warto pamiętać, że czynność ta nie polega jedynie na ułożeniu wszelakiego rodzaju betonowych części na określonym gruncie. Bardzo istotne jest również dobranie stosownych materiałów. Czy w ogóle jest możliwe ułożenie kostki brukowej własnoręcznie?
Zdecydowanie istotniejsze aniżeli mogłoby się wydawać będzie przygotowanie nawierzchni tego typu kostki. Zalecane jest zatem do tego celu wybranie odpowiednich surowców. Należy postawić na kostkę brukową, która nie tylko będzie odznaczała się najlepszą jakością, niemniej jednak także będzie występowała w ogromnej liczbie ciekawych wariantów.Powinno się również pamiętać, aby rozpocząć układanie kostki brukowej od dokładnego wyznaczenia potrzebnej nawierzchni. Absolutnie nie jest możliwe rozpoczęcie wykładania wspomnianej kostki brukowej bez przygotowania należytego planu. W sytuacji posiadania już przygotowanego projektu powinno się przeprowadzić precyzyjne pomiary terenu. Istotne znaczenie ma też wyznaczenie granicy całej nawierzchni.

Obowiązkowo należy też mieć na uwadze, że bardzo istotnym etapem prac w trakcie układania omawianej kostki brukowej jest należyte wykonanie podbudowy. Nie jest także wskazane kładzenie kostki brukowej na styk, dlatego że takim sposobem może wystąpić ryzyko wzajemnego napierania się poszczególnych części na siebie. Może dojść tym samym do usterek krawędzi a oprócz tego warstwy licowej.